19 Aralık 2008 Cuma

Neden Fizikten Özel Ders Almalı?

Ortaokul müfredatlarında fen bilgisi adıyla anılan ve sonra lise eğitim döneminde fizik dalına ayrılan eğitimin bu dalı, yani fizik bölümü içerisinde yaşadığımız evrenin, temel faktörlerini inceleyen ve bunun günlük hayata etkisini bilimsel dille açıklayan bir derstir. Bu yüzden olsa gerek ki teknolojik gelişmelerin ilk etkileyeceği dallardan bir tanesi fiziktir. Fakat teknolojinin ve fiziğin bu gelişimine ayak uyduramayan eğitmenlerimiz de bir hayli fazla doğrusu.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki birçok öğretmenimiz de iş garantisi aldığı için kimi zaman bu gelişmeleri takip etmek konusunda geri kalabiliyorlar. Hal böyle olunca fizik dersini doğru ve etkili öğrenmek adına özel derslere haklı olarka başvurabiliyoruz. Çünkü ancak özel ders veren ve öğrencileri için çabalayan kişiler kendilerini ve vizyonlarını güncel tutabiliyorlar.

Bu sebeple fizik dersini özel ders olarak almakta fayda görüyorum. Fakat iş fiziği özel ders olarak almakta bitmiyor. Özel ders boyunca hoca doğru dinlenmeli, dikkatlice verilen örnekler incelenmeli ve grafik ya da örnekler deftere doğru aktarılmalıdır. Özel dersin bir güzelliği de öğretmen deftere bilgilerin doğru aktarılığ aktarılmadığını kontrol edebilir kolaylıkla. Bu açıdan sorun yaşanmayabilir fakat öğretmenin müdahalesine gerek kalmadan, grafikler doğru yorumlanmaya uygun olarak deftere aktarılmalıdır.

Özel ders süresince öğreneceğimiz en önemli nokta fizik ile ilgili temel noktaların doğru kavranmasıdır. Bu bire bir eğitim süreci içerisinde konu ile ilgili temel olabilecek kavramların doğru bir şekilde öğrenilmesi gerekiyor. Bu kavramları özel ders boyunca doğru bir şekilde öğrenildiği takdirde okul ve dershane sıralarında sorun yaşanmayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder