26 Aralık 2008 Cuma

Neden Matematik Özel Ders

Eğitim ve öğretim hayatımız boyunca velilerimizin belkide en çok uyarısını yaptığı konu ön sıralara oturmaktır. "Yavrum ön sıralara otur, öğretmenden uzak olma, aklını öğretmene ver." tarzı ikazları benim gibi birçoğunuz dikkate almamıştır zamanında ve de bazıları için bu dönemler. Fakat bu konuda da verilen mesaj, öğretmen ile ilişkinin kesilmemesi, göz teması ile dersin daha iyi kavranması yönündedir.

Özellikle matematik dersi için bu böyledir, uzun ve detaylı işlemleri anlayabilmek için bir yandan öğretmeni dinlemeye çalışırken, bir yandan da tahtadaki işlemleri kontrol edersiniz, tabi görebildiğiniz ve duyabildiğiniz kadarıyla. Okul ve dershane kurumlarının size sunacağı imkanlar koşulunda 40 veyahut 45 dakika içerisinde matematik dersi adına alabileceğiniz bilgi çok kısıtlıdır. Okullardaki sınıf nüfuslarının 30'larda, dershanelerde de sınıf nüfuslarının 20'lerde olduğu düşünülürse ders boyunca aklınıza takılan matematik bir işlemi sormak için size topu topı 2 dakika düşmektedir.

Fakat alınacak bir matematik özel ders ile okul ve dershanedeki anlaşılmayan kısımlar adına soru işaretleri giderilebilir, ve bunun üzerine kısa süre içerisinde daha çok konu işlenebilir. Çünkü okul ve dershane gibi kurumlarda öğrencilerin ortalama anlama kapasitesine göre ders hızı ayalarlanır. Bu sebeple siz konuyu anlamadığınız halde, o konu geçilmiş olabilir. Matematik özel derslerinde bu böyle olmamaktadır, konu ve konuya ait özel sorular çözülene ve öğrenci anlayana kadar tekrar ve tekrar işlenir ve incelenir.

Bu durum öğrenci ile öğretmen arasındaki iletişime güçlendireceği gibi, devamlı olan matematik özel derslerin işlem pratikliğine dökülebilir ve böylelikle okulda veya dershanede aylar boyunca işlenecek konular öğretmen ve öğrenci arasındaki birebir çalışma ile birkaç saatte tamamlanabilir.

1 yorum: