11 Ocak 2009 Pazar

Fizik Özel Ders

Öğrenim hayatımız boyunca öğrendiğimiz birçok bilgi günlük hayatta uygulanabilir olduğu kadar çeker dikkatimizi. İşte derste öğrendiğimiz bilgileri, gündelik hayatta uygulayabileceğimiz ve belkide hayatın her karesinde o bilgileri gözlemleyebileceğimiz bir dersten bahsedecek olursak, sanırım o da fizik olsa gerek. Çünkü en sıradan verilecek örnek bile bizim dünyadaki varlığımızı sürdürmemiz adına bize net bilgiler verebilir.

Fizik dersinin en basit konularından olarak kabul edebileceğimiz yer çekimi yasası, günlük hayatın temelini oluşturmakla kalmayıp, uzaydaki diğer cisimler gibi neden uçmadığımızı bize göstermektedir. Yani eğer fizik dersinde öğrenebileceğimiz yer çekimi kavramı olmasaydı, şu an dünya yerküresi üzerinde yürüyor olamayabilirdiniz.

Bu kadar değerli ve ince konuları barındıran fizik dersi ise sanıldığı kadar kolay olmamakla birlikte doğru bir öğretim modeli uygulanırsa öğrenci için içinden çıkılmaz bir hal de almaz. Yapılması gereken fizik gibi bir önemli dersi s-okul ve sınıf sıralarına bırakmak yerine bire bir eğitim alabileceğimiz fizik özel derslerini tercih etmektir. Çünkü çok detay gerektiren ve vektörel olarak işlemlerin gösterilmesi konusunda öğretmenin gerektiği zaman ellerini kullandığı konularda hocayla olan yakınlığınız konunun anlaşılmasında temel etkendir. Kısaca örnek vermek gerekirse manyetizma konusunda manyetik alanın yönünün, yüklerin yönelme tarafının ve kuvvet yönünün gösterilmesi için uygulanan 4 parmak yöntemi öğretmen tarafından öğrencinin görebilecei uzaklıkta canlandırılmazsa konu içinden çıkılmaz bir hal alır.

Yani özetlemek gerekirse fizik kimi zaman deneysel bir özellik taşıdığı için ve matematiksel temellere de dayandığı için fizik özel dersleri ile alınan verim, okul ve dershane sıralarında alınabilecek fizik bilgisinden daha fazla ve daha pratik olacaktır. Birebir ve anlaşılabilir fizik dersleri, fiziği daha anlaşılır ve daha eğlenceli kılabilmektedir...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder