3 Ocak 2009 Cumartesi

İngilizce Öğretim Modeli

İngilizce bilindiği üzere tüm dünya üzerinde etkin olan ve özellikle 2.Dünya SAavaşı'ndan sonra İngiltere'nin dünya üzerinde uyguladığı eğitim politikasından sonra uluslararası bilim dili haline gelmiştir. Fakat bu gerçeğin farkına varmayan insanlarımız hala o kadar çok ki, gerçekten uluslararası arenada ismini duyurmuş bilim adamımız neden bu kadar az, kolaylıkla anlaşılabiliyor.

Türkiye, İngilizce dilinin uluslararası ağırlığını geç farketmiş olsa da bunu zorunlu dersler arasında geç olarak koydu. Fakat ingilizcenin öğretim modeline gelince yaşanan sorunlar öğrencileri okulda aldıkları ingilizce dersinin dışında özel ders alarak ingilizcesini geliştirme yoluna itti. Okullardaki 30-40 kişilik sınıf mevcutları ve dilin sürekli gramer üzerine verilen eğitimi yüzünden öğrenciler pratik yapamadı.

Bu yüzden öğrenciler alanında deneyimli, yurt dışı tecrübesi olan ve ingilizce eğitim modelini iyi analiz etmiş kişilerden özel ders almayı ve onlarla birebir olarak hem gramer üzerine hem de pratik üzerine çalışmalar yapmayı tercih ediyor. İsateğe bağlı olarak ingilizce özel derslerin yine ingilizce olarak verilmesinde fayda olacağını düşünüyorum. Böylelikle bire bir çalışmalarımız olan ingilizce özel derste hem gramer çalışmış, hem de sözcüklerin cümleler içerisinde telaffuzlarını tespit etmiş olabiliriz. Dil öğrenmenin en önemli noktalarından birisi de pratik ve kulak aşinalığıdır.

Şu bilinmelidir ki Türkiye'de verilen gramer İngilizcesi size uluslararası arenada tam olarak fayda sağlamayacaktır. Çünkü uluslararası arenada geçerliliği olan bir belge yani TOEFL, sadece gramer üzerine sınavdan ibaret değildir. Listening, speaking ve writing gibi aşamaları olan bu sınavda sizinle bire bir ingilizce konuşan bir kurulun karşısına çıkacaksınız. Yani toefl, genel ingilizce, iş ingilizcesi, lise ve üniversite için gerekli olan ingilizce eğitimlerini alanında uzman kişiler tarafından verilen özel dersler ile çok daha kısa sürede ve çok daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz...

2 yorum:

  1. süüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

    YanıtlaSil
  2. Bu cok guzel oldu tebrikler bide yurtdışı dil okulu hakkında bilgi edinmek isterdim tesekkurler

    YanıtlaSil