12 Kasım 2009 Perşembe

İlköğretim Matematik Özel Ders

İlköğretim yılları çocuklarımız için en önemli yıllardır. Çünkü lisenin hatta üniversitenin temelleri bu yıllarda atılır. Örneğin küçük bir ilköğretim öğrencisi eğer matematiği veya herhangi bir dersi bu yıllarda sevmez ise gelecekte matematikle veya sevmediği dersi ile kesinlikle yıldızı barışmaz ve o derslerde başarılı olamaz. Bu nedenle ilkokul yıllarında çocuklarımıza özellikle matematiğin yayında diğer dersleri de sevmeliyiz ve onlara bu derslerin hayatımızda bizi iyiye götüreceği bilincini onlara öğretmeliyiz. Peki çocuklarda özellikle matematik sevgisini, bilincini nasıl sağlarız?

Matematiği öğretmenin ve sevdirmenin en kolay ve en kalıcı yolu çoğu kişinin bildiği gibi özel ders ile mümkündür. Özel matematik dersi alan bir çocuk eğer karşısında iyi bir eğitimci varsa kesinlikle matematiği sever ve kavramaya başlar.
Bununla beraber ilköğretim matematik özel ders ilköğretimde verilmesi gereken en önemli eğitimlerden birisi olarak karşımıza çıkar. Böylece ilköğretim matematik özel dersini öğrenciye vererek ilersi için en doğru temel atılmış olur.

İlköğretim matematik özel ders nasıl alınmalıdır?

İlköğretim matematik özel ders alacak bir öğrenci için yapılması gereken en öncelikli iş teorik olarak öğrendiğini, pratik olarak da iyi bir şekilde uygulayabilen ve uygulayabildiği bilgilerini en iyi doğru bir şekilde öğrenciye öğretebilen bir öğretmen bulunmalıdır. Çünkü unutulmamalıdır ki bir üniversite sınavını kazanıp, üniversiteye girmek demek iyi öğretmen olmak demek değildir.
Bu ilk altın kuralı tamamladıktan sonra öğrencinize vermenz gereken bilinç ilköğretim matematik özel ders alırken kendini zor bir şeyi yapıyormuş hissine kapılmadan yapması gereken bir işi yaptığını bilmesi gerektiği bilincidir.

Unutulmamalıdır ki ilköğretim özel dersleri sıkı programlarla değil daha esnek ve eğlenceli olarak yapılmalıdır. Çünkü ancak bu şekilde öğrenci derslerden sıkılmayarak dersini ve öğretmenini sevebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder